La multi ani, Cristian Nica!

Postat de Bogdan Ciocoiu2 Comentariiaug. 13, 2014

Fostul arbitru asistent FIFA Cristian Nica implineste astazi 46 de ani.

CristiNica_retragere_fosti-elevi

La jumatatea lunii decembrie a anului 2013, ploiesteanul Cristian Nica, unul dintre cei mai buni arbitri asistenti din Romania, s-a retras din activitate. A facut-o la limita de varsta, lucru tot mai rar pe la noi, din pacate, dupa o cariera impresionanta. 13 ani s-a aflat in prima liga, ajungand pe locul doi all-time ca numar de jocuri la acest nivel – 307. Alaturi de Dan Lazarescu are cele mai multe derby-uri Steaua – Dinamo: 10. De asemenea, este arbitrul cu cele mai multe Supercupe (6), in palmaresul sau mai figurand si 4 finale de Cupa Romaniei. Pe plan extern a purtat ecusonul FIFA timp de 10 ani, la peste 100 de jocuri. A oficiat in grupele Champions League si Europa League, la meciuri ale unor echipe precum: Barcelona, PSV Eindhoven, Benfica Lisabona, FC Porto, Werder Bremen, VfB Stuttgart, Lazio Roma, Napoli, Aston Villa, Tottenham, Atletico Madrid, Manchester City… si enumerarea ar putea continua. Printre nationalele importante pe care le-aarbitrat s-au aflat: Italia, Germania, Suedia, Cehia, Elvetia si Norvegia. In 2010 a condus una dintre semifinalele Cupei Printului Arabiei Saudite, alaturi de Alexandru Tudor si Aurel Onita. Nu in ultimul rand, ar mai fi de amintit si prezenta la turneul final al Campionatului European de juniori sub 19 ani, disputat in 2005, in Irlanda de Nord. A oficiat la 3 jocuri in cadrul grupelor si la semifinala Franta-Germania (3-2). A facut parte din brigazile conduse de Viktor Kassai (la doua meciuri) si Alberto Undiano Mallenco (la semifinala), doi dintre cei mai buni arbitri din lume, la ora actuala.

Fost jucator in liga secunda, Cristian Nica a absolvit scoala de arbitri in 1991, la indrumarea regretatului doctor Emil Vlaiculescu, devenind cel mai bun produs al arbitrajului prahovean. Pe care l-a si condus, ca presedinte al CJA, in perioada 2007-2010.

Din iarna a devenit observator de arbitri la nivelul Ligii 1, iar din aceasta vara este membru CCA. Una dintre responsabilitatile sale in cadrul comisiei este delegarea arbitrilor asistenti la jocurile din ligile 2 si 3.

ScoalaDeArbitri.Ro ii ureaza la multi ani!

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!