Cel mai bun arbitru din lume in 2012 va conduce Legia-Steaua

Postat de Ionut BorcanNici un comentariuaug. 26, 2013

PedroProenca_GI

Dupa italianul Nicola Rizzoli, Steaua va avea parte de un alt nume mare al arbitrajului mondial, Pedro Proenca. Portughezul este cel caruia UEFA i-a incredintat partida de la Varsovia, considerata probabil cea mai importanta intalnire din returul play-off-ului Ligii Campionilor.

Nascut pe 3 noiembrie 1970, Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia a debutat in prima liga portugheza in 1998, iar din 2003 a devenit arbitru international. Locuieste in Lisabona si este de profesie economist.

Desemnat de cateva ori cel mai bun arbitru din tara lui, in 2009 Proenca a fost promovat de catre UEFA in prima categorie a arbitrilor europeni, “Elite”.

Ca performante, anul trecut a fost cel mai important din impresionanta sa cariera. A condus mai intai finala Champions League, de la Munchen, pierduta de Bayern in fata lui Chelsea (scor: 1-1, 3-4, dupa loviturile de departajare). A urmat finala Campionatului European din Polonia si Ucraina, dintre Spania si Italia (scor: 4-0), pentru ca sfarsitul lui 2012 sa-i aduca titlul de cel mai bun arbitru din lume, acordat de Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului (IFFHS).

 

Legia Varsovia – Steaua Bucuresti

Data: 27.08.13, Ora 21:45; TV: DigiSport 1

Stadion: Wojska Polskiego, Varsovia (POL)

Arbitru: Pedro Proenca (POR, Foto: AFP/GettyImages)

Arbitru Asistent 1: Tiago Trigo  (POR)

Arbitru Asistent 2: Bertino Miranda  (POR)

Arbitru Aditional 1: João Capela  (POR)

Arbitru Aditional 2: Hugo Miguel  (POR)

Al Patrulea Oficial: Rui Tavares  (POR)

Observator: Murat Ilgaz (TUR)

Delegat UEFA: Jacques Antenen (SUI)

 

Vedeti si:

Steaua-Legia va fi condus de arbitrul ultimei finale a Ligii Campionilor

 

© 2010 - 2013 www.ScoalaDeArbitri.ro Toate drepturile rezervate | Orice reproducere parţială sau integrală a conţinutului acestui site, fără acordul în scris al autorului se pedepseşte conform legilor în vigoare. 

~ SITE-URI UTILE ~

Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!Photo of Milford Sound in New Zealand!